SeaSonic 500W Active PFC F3 1U PSU (SS-500L1U)
Sale Sold out
Tax included. Shipping calculated at checkout.
Switch Mode Power Supply - Intel EPS 12V- SS-400/500L1U Active PFC
Features:
Specification compliance: Intel EPS 12V
DC to DC converter design
High efficiency and reliability
Low THD
Low ripple noise
Super low noise fan control
Short circuit protection on all outputs
Over voltage protection
Over power protection
100% hi-pot test
100% burn in, high temperature cycled on/off
DC Outputs:
Model: SS-500L1U Active PFC
DC Outputs:
+3.3V
+5V
+12V(Combined)
-12V
+5Vsb
20A
20A
40A
0.3A
2.5A
100W*
480W
3.6W
12.5W
(Remarks: * Combined +3.3VDC +5V DC maximum power)
Total Power: 500W
Input Type: Full range
Electrical Specifications:
Input frequency: 47/63 Hz
Inrush current, cold start: 100A max.
Efficiency, at normal input voltage: > 87%
Line regulation: +/-1% typical
Load regulation: +/-5% typical
Cross regulation: +/-5% typical
Ripple / noise: 1%
MTBF, full load: >100K hours (Excluding the DC fan)
Power Factor Correction: Active PFC 99% typical
Certifications:
Satety: CUL, UV, CB
EMC: CE, Fcc, C-Tick
Specifications:
Dimension: L235 x W100 x H40mm
Connectors: Customized modular cables
Package contents:
1x SeaSonic 500W Active PFC F3 1U PSU (SS-500L1U)